Nowe mieszkania Gdańsk - czym właściwie jest stan deweloperski?

Wiele ogłoszeń dotyczących sprzedaży nieruchomości często zawiera informacje o stopniu wykończenia oraz standardzie mieszkania czy domu. Łatwo więc trafić na określenie „stan deweloperski”, na przykład wtedy, kiedy interesują nas nowe mieszkania Gdańsk i szukamy czegoś odpowiedniego dla siebie. Zanim przystąpimy do oglądania poszczególnych nieruchomości i ulegniemy ich czarowi, dobrze jest wcześniej dowiedzieć się, co właściwie oznacza stan deweloperski.

Przede wszystkim nie istnieje jedna konkretne definicja tego pojęcia. Deweloperzy i wszyscy zainteresowani rynkiem nieruchomości jednakże uznają, że jest to nieruchomość oddana do wykończenia wewnątrz. A więc mamy gotową elewację, wstawioną stolarkę okienną, wszystkie drzwi zewnętrzne, ściany pomalowane na biało lub przygotowane do malowania. Co ważne, stan deweloperski obejmuje również montaż wszelkich instalacji, np. wodnych czy energetycznych lub grzewczych.

Należy jednakże zaznaczyć, że wówczas nie są one zakończone urządzeniami sanitarnymi czy grzejnikami. Sami możemy więc zająć się ogólną aranżacją wnętrz od samego początku, aż do końca. Decydujemy o kolorach ścian, o tym, jakie pokrycia podłóg wybierzemy, jakie wstawimy drzwi wewnętrzne, jak urządzimy kuchnię czy łazienkę. Kupując takie nowe mieszkania Gdańsk mamy więc ogromne pole do popisu.

Choć jest to standard, który funkcjonuje w mniejszym lub większym stopniu, zawsze przed zawarciem umowy lepiej jest dokładnie dowiedzieć się, co sam deweloper ma na myśli mówiąc o stanie deweloperskim. Czasem może się okazać, że będziemy mieli do zrobienia więcej, niż sądziliśmy na początku.

Published by