Zasady

Jak grać

Wytłumaczenie jak zagrać w bilarda wyłącznie z pozoru wydaje się złożone, ale opanowanie bynajmniej nie jest takie trudne. Istnieje wiele odmian gierki w bilarda: odmiana 8-bil, 9-bil jak również odmiana 14/1 nieskończona. Z kolei najpopularniejszą i najczęściej spotykaną odmianą bilarda jest odmiana 8-bil.

8

Ósemka jest odmianą gry w bilarda rozgrywana za pomocą bili białej oraz 15 barwnych ponumerowanych bil. Wielokolorowe bile podzielone są na dwie grupy. Bile z numerami od 1 do VII to bile pełne, bile z numerami od 9 do 15 podczas gdy to bile z paskiem. Zawodnik, który wbije wszystkie bile ze swojej grupy ponadto w osobnym uderzeniu wbije do łuzy bilę z numerem 8 wygrywa partie.

Ułożenie

Bile na stole bilardowym powinny być ustawione z pomocą trójkąta w górnej części stołu. Bila z numerem 8 ma obowiązek znaleźć się w środku trójkąta. Bila wierzchołkowa trójkąta ma obowiązek znaleźć się w istotnym punkcie stołu, jednakże bile na rogach trójkąta powinny należeć do dwóch najróżniejszych grupek, zatem na jednym wierzchołku bila z paskiem, na dalszym tymczasem bila pełna. Bila biała powinna znaleźć się na linii podziałowej między polem gierki, a tak zwaną „kuchnią”.

Otwarcie

Zawodnik, który zaczyna grę uderzając bilę białą z bazy, żeby utworzyć poprawne uderzenie otwierające ma obowiązek ulokować w łuzie bodaj jedną bilę kolorową bądź prowadzić do bandy bodaj cztery bile kolorowe. Jeżeli już zawodnik rozpoczynający nie dokona tego, zawodnik wchodzący po nim może kontynuować grę, bądź zażądać następnego rozegrania partii od ustawień początkowych, wybierając przy tym zawodnika, który rozpocznie partię.

Savoir vivre

Nie są to zwykle naturalnie zasady savoir vivre przy stole w jadalni, a uniwersalne kanony eleganckiego zachowania przy grze w bilarda. W tym samym stopniu co są konkretne zasady zachowania na polu golfowym, na korcie tenisowym, jednakowo są zasady zachowania przy stole bilardowym, szczególnie w trakcie najważniejszych turniejów. Zwłaszcza w trakcie gierki w bilarda nie możemy komentować, szczególnie negatywnie gierki swojego przeciwnika. Wszystkie uwagi oraz docinki są w złym tonie oraz denerwują rywala. W takich okolicznościach gra nie toczy się w najlepszej atmosferze, a wszakże nie o to chodzi w bilardzie. Szczególnie nie wypada komentować gierki początkującego zawodnika, jaki popełnia błędy. Dalszym nietaktem może być palenie papierosów w trakcie gierki. Nie dosyć, iż może to przeszkadzać przeciwnikowi, to popiół może spaść na sukno stołu. Powinniśmy wiedzieć, iż stolik bilardowy to nie kanapa, nie możemy na nim siadać, opierać się nie wykonując uderzenia, a teraz nagannym zachowaniem opisuje się wchodzenie na ten stolik. W czasie uderzenia możemy pochylić się nad stołem, pomimo to nie powinno się zapominać o zasadzie, jaka określa, iż w trakcie uderzenia jedna stopa ma obowiązek posiadać relacje z podłożem. Powinno się również pamiętać o utrzymywaniu porządku oraz schludności, nie możemy stawiać na krawędzi stołu szklanek, kufli lub jedzenia, a gdy użytkujemy urządzeń pomocniczych, trzeba je potem odłożyć na miejsce.

Published by